Відзначення 650-ї річниці отримання Магдебурзького права

У 2024 році Кам`янець-Подільський відзначатиме 650 річницю від першої писемної згадки.

7 січня 1374 року володарі Поділля князі литовського походження Коріатовичі, Юрій та Олександр, надали німецьким колоністам-ремісникам Кам’янця привілей на самоврядування за зразком магдебурзького права, яке, найімовірніше, поширилося на усіх містян.

Даний документ дає беззаперечні підстави говорити про Кам’янець-Подільський як про один із ключових урбаністичних центрів краю уже з XIV століття.

Вважаємо закономірним і навіть потрібним актуалізувати у свідомості кам’янчан і наших співвітчизників з інших регіонів України зазначену дату.

Адже історія – це зброя на сторожі нашої національної ідентичності.

Отримання Кам’янцем магдебурзького права сотні років тому яскраво засвідчує про нашу цивілізаційну європейську приналежність. Незримі ниточки тривалої традиції самоврядування єднають нас із найдавнішими європейськими містами – центрами культури, осередками соціального і матеріального поступу.

Самоврядування, повага до особистості й можливість різних верств населення захищати свої права є ключовими маркерами, які утворили культурну, світоглядну прірву між українцями, родиною таких різних і водночас схожих європейських народів та Московією – конгломератом східних азійських народів і племен, потворну єдність яких тримає лише тотальна деспотія.

Кам’янець-Подільський державний історичний музей-заповідник надав пропозиції щодо проведення всеукраїнського форуму «КАМ’ЯНЕЦЬ-ПОДІЛЬСЬКИЙ: ВІД СЕРЕДНЬОВІЧНОГО САМОВРЯДУВАННЯ ДО СТАНОВЛЕННЯ МОДЕРНОГО СОЦІУМУ», які передбачають проведення низки заходів, що матимуть синергетичний ефект і будуть здатні у своїй сукупності створити вагомий інформаційний привід, окреслити перспективи розвитку громади через популяризацію історичної й культурної спадщини.

Вважаємо, що їх проведення не суперечитиме загальному контексту Всеукраїнської програми ментального здоров’я, ініційованої Оленою Зеленською.

Однією із складових форуму пропонуємо проведення наукової конференції «МАГДЕБУРЗЬКЕ ПРАВО НА СХІДНОМУ ФРОНТИРІ ЄВРОПИ».

Організатори:
- Інститут історії України Національної академії наук України;
- Кам’янець-Подільський державний історичний музей-заповідник.

Основна мета роботи конференції:
- актуалізувати дослідження явища європейського самоврядування на теренах України;
- з’ясувати його сутність, витоки, шляхи поширення та різновиди, які отримали українські міста;
- розкрити вплив міського самоврядування на політичну культуру та історичний процес в Україні.

Робота конференції планується за такими напрямами:

- цивілізаційний європейський феномен самоврядних міст: витоки, форми та перспективи;
- поширення Магдебурзького права і його різновидів в Україні;
- найдавніша писемна згадка Кам’янця-Подільського – привілей на самоврядування: проблеми датування й трактування джерел;
- матеріальні артефакти як «свідки» самоврядності міст середньовіччя і нового часу.

ПОПЕРЕДНІЙ бюджет проведення завантажити тут  бюджет проведення заходу